עיצובים

איך לבחור נעלי ספורט?

פעילות גופנית ידועה כמאריכת חיים, ואפילו דואגת שהם יהיו טובים ובריאים יותר. מרבית הענפים של פעילות גופנית מצריכים מאיתנו לנעול נעלי ספורט כדי לשמור על הבריאות ולהגיע לביצועים טובים. נעלי ספורט באיכות ירודה או שאינן מתאימות לכף הרגל שלנו ו/או לאופי האימון – עלולות לפגוע באפקטיביות שלו, ויתרה מכך – לפגוע בבריאות שלנו: החל מבעיות בכף הרגל דרך בעיות בברכיים ובעמוד השדרה. לפניכם הדגשים והטיפים שצריך לדעת כשבוחרים נעלי ספורט.

אילו פרמטרים חשוב לבדוק בבחירה של נעלי ספורט?

  • מבנה כף הרגל – התאמת הנעל למבנה כף הרגל היא הפרמטר החשוב ביותר – לא המותג, לא היופי וגם לא ההתאמה לענף הספורט. קיימים 3 מבנים עיקריים לכף הרגל: גף רגל עם קשת גבוהה, כף רגל שטוחה וכף רגל נייטרלית.
  • סוג הנעל – נעלי ספורט יכולות להיות עשויות מסוגים שונים של חומר וגם סוגים שונים של צורה – נעלי בד ונעלי גומי, וגם לגומי יש מידות קשיחות.
  • המידה – בדרך כלל, עדיף לבחור במידת נעליים הגדולה ממש במעט מהמידה שלכם, כדי למנוע מצב של לחץ על האצבעות במיוחד בזמן הפעילות הגופנית. עם זאת, יכול להיות שסוג הנעל שתבחרו מתרחב עם הזמן, בפרט בזמן פעילות – ואז מידה גדולה עשויה להיות לא נוחה לכם. לכן, מומלץ למדוד את הנעל ולהתחשב גם בסוג שלה.
  • מותג – אנשים רבים בוחרים את הנעליים שלהם על פי המותג, כדוגמת נעלי אדידס נשים. נכון, זה אמנם נשמע שטחי, אבל לא בהכרח: נעליים מבית מותג ידוע יהיו לרוב נעליים איכותיות, עמידות ובטוחות יותר, וזה מה שאנחנו מחפשים בנעלי ספורט.

טיפים לבחירה נכונה של נעלי ספורט

מדידת הנעל

מעבר למידה של הנעל ולנראות החיצונית שלה, חשוב לוודא שהיא נוחה לכף הרגל שלכם. בגלל שכל נעל חדשה מעט לוחצת על כף הרגל - לא מספיק למדוד אותה, מומלץ גם ללכת איתה במשך מספר דקות ולבצע פעולות כמו קפיצה, ריצה קלה וישיבה.

התאמת הנעל לענף הספורט

מומלץ להתאים בין סוג הנעל לענף בו מתאמנים, כיוון שלכל נעל יש את היכולות שלה – מספיגת זעה דרך בלימת זעזועים, ועד פקקים במקרה של נעלי כדורגל. התאמה בין הנעל לפעילות תבטיח תוצאות טובות יותר עם מינימום פציעות ותשרת אתכם בצורה הטובה ביותר.

התאמת הנעל למבנה כף הרגל

כדי לוודא שהנעל מותאמת לכף הרגל שלכם בצורה בריאה, כדאי לרכוש נעלי ספורט מחנות בעלת מומחיות בנעליים ובפרט בנעלי ספורט, בה ניתן יהיה לזהות את מבנה כף הרגל שלכם.

נעליים שניתן לכבס בקלות

זה אמנם שיקול משני לעומת שיקולים כמו מידה והתאמה, אך מי שמשתמש בנעלי הספורט לעיתים קרובות בגלל אורח חיים, נותן דגש מיוחד לענייני כביסה בגלל לכלוך וזיעה. לכן, אם השימוש בנעלי הספורט יהיה עבורכם יום-יומי, כדאי לבחור בנעליים שקל לכבס ולנקות בקלות.

לקנות נעליים מחנות נעליים בעלת מומחיות

בקניית נעלי ספורט צריך להשקיע מחשבה וזמן, ולעיתים עולות שאלות הנוגעות דווקא למבנה כף הרגל וליתרונות של נעלי ספורט ספציפיות. אם אתם מחפשים נעלי ספורט אמיתיות למטרת ספורט, מומלץ לקנות את הנעליים מחנות נעליים מקצועית ואף מחנות ספורט, כדי שתוכלו להסתייע באנשים שמבינים בהתאמה של נעלי ספורט או לפחות לא להסתכן בחוות דעת לא מקצועית של מוכר שאינו מומחה בנעליים ובנעלי ספורט בפרט.