עיצובים
הנך נמצא כאן:

עיצוב חוץ

עיצוב חוץ הוא תחום הצובר תאוצה בעולם העיצוב והאדריכלות. יותר ויותר מעצבים מבינים את חשיבותו העולה של חלל הבית החיצוני ומעניקים לו את מלוא תשומת הלב העיצובית בעת תכנון הבית. יש הטוענים כי חלל הגינה והחוץ עשוי להפוך בשנים הבאות לסלון החדש של הבית, בו יערכו מירב המפגשים החברתיים בין אנשי הבית ואורחיהם.

במאמר הבא, תמצאו הסבר מלא על עקרונות החשובים במלאכת עיצוב חוץ מקצועית.

מהו עיצוב חוץ?

עיצוב חוץ המכונה גם אדריכלות חוץ (או אדריכלות נוף) הוא תת מקצוע בתחום עיצוב פנים, העוסק במציאת פתרונות עיצוביים לחלל החוץ של הבית. עיצוב החוץ נוגע במכלול האלמנטים העיצוביים והשירותים הנוגעים לעיצוב חלל החוץ, לרבות: עיצוב גינות, תאורת גן, ריהוט גן, גינון, בריכות שחייה ונוי, הדברת מזיקים, ציוד גריל, פתרונות הצללה ועוד.

עיצוב חוץ מתייחס בהגדרתו למכלול הסביבה החיצונית העוטפת את הבית, לרבות : ריצוף חוץ הבית, חיפוי הבית, תאורת חוץ, דלתות הבית, חלונות הבית, שער הבית ועוד.

מהם תחומי העיצוב הנכללים במלאכת עיצוב החוץ?

מלאכת עיצוב החוץ, כוללת בתוכה את תחומי העיצוב הבאים:

 • עיצוב גינות – עיצוב גינה הוא תחום המתבסס על עקרונות של עיצוב גנים והתמצאות במגוון של צמחים. עיצוב גינות מקצועי מתוכנן על ידי מעצב נוף מקצועי ומבוצע על ידי גנן מקצועי, אשר יחדיו הופכים את הסביבה החיצונית של הבית לסביבה הרמונית, מעוצבת ונעימה לאירוח.
 • עיצוב תאורה – מטרתו לספק פתרונות תאורה פונקציונאליים כמו גם עיצוביים לחלל החיצוני של הבית, במטרה ליצור את האווירה הנכונה.
 • אמצעי הצללה – מציאת פתרונות הצללה הולמים לכל חללי מרפסות הבית, הינם הכרחיים ונחשבים לחלק מהותי בעיצוב חוץ. כיום ניתן למצוא פתרונות הצללה מגוונים ומעוצבים, כגון: בניית פרגולות עץ, פרגולות אלומיניום, בניית סוככים והתקנת שמשיות ברחבי הגינה והמרפסת.
 • ריצוף חוץ – ריצוף חוץ הוא תחום חשוב במלאכת עיצוב החוץ, העשוי להסב מראה אסתטי וייחודי לחלל החיצוני של הבית, זאת באמצעות ריצוף שיש או בניית דקים מעץ העוטפים את כל חלל המרפסת והבריכה.
 • ריהוט חוץ – ריהוט גן נתפס כמרכיב חשוב בעיצוב חוץ, שכן הוא אלמנט מאוד חשוב בתרגום הקונספט העיצובי של חלל החוץ. כיום, תוכלו למצוא קו של רהיטי גם איכותיים ומעוצבים מחומרים כגון: עץ, נצרים, כותנה, פלסטיק, ברזל ועוד.
 • צבע – דרך נוספת לתרגום תוכנית המתווה של עיצוב החוץ נעשית באמצעות צבע. צבע יכול לחולל באחת את האווירה הרצויה בחלל המרפסת והגינה.

כיצד תמצאו מהנדס נוף מקצועי?

אומרים כי מבואת הבית היא הצומת הראשית של הבית המפגישה בין חלל החוץ והפנים של הבית ומכאן גם חשיבותה הרבה בתחום העיצוב והאדריכלות. אם ברצונכם לבנות תוכנית עיצוב חוץ מקצועית אנו ממליצים לכם לשכור את שירותיו של מהנדס נוף מקצועי, אשר יוכל לתכנן לכם מרחב חיצוני הרמוני, נכון ועדכני. מומלץ מאוד לבחור את אדריכל החוץ על פי הפרמטרים הבאים: ניסיון, וותק, מקצועיות, תיק עבודות, שירותיות, חיבור הדדי וכימיה בין הלקוח לבעל המקצוע, שיתופיות יצירתיות ועמידה בלוח זמנים.

טיפים ליצירת עיצוב חוץ בתים הרמוני

זקוקים לטיפים, אשר יסייעו לכם בבניית תכנית לעיצוב חוץ מעניינת, אסתטית וייחודית? בפסקה הבאה תוכלו למצוא מגוון של טיפים ועצות שימושיות.

 • עיצוב גינות נכון כרוך בהתחשבות בתכונות הצמח, אופן הטיפול בו וגודלו הסופי בכדי ליצור גינה המעוצבת בטעם ובתנאים ההולמים את רצון הלקוח והסביבה.
 • אם תכננתם לבנו בריכת שחייה באזור החיצוני של ביתכם, אנו ממליצים לכם להגביה את הבריכה בשלושה סנטימטרים מעל לשטח הבטון בכדי ליצור משטח אחיד בגובהו.
 • במידה והחלטתם לבנות רצפת עץ – דק חיצונית, עליכם להקפיד על איכות העץ, על תחזוק העץ ועל סוג הברגים לחיבור רצפת הדק.
 • אם ברצונכם לשמור על ריהוט הראטן שלכם בגינה, הקפידו למשוח אותו בתחליב שומני וכך תשמרו על גמישותו ויופיו.
 • אם ברצונכם למנוע הופעה של מזיקים ומיני מעופפים בגינתכם, אנו ממליצים לכם לשתול צמחים בעלי ריח הדוחה חרקים, יתושים ומעופפים.
 • לפני ביצוע תכנית לעיצוב חוץ, הכשירו את שטח הגינה והחצר של ביתכם.
 • אם החלטתם להציב תאורת גינה באזור המרפסת, אנו ממליצים לכם להשתמש במתח נמוך של 12 V.

לסיכום, אם ברצונכם לשדרג את החלל החיצוני של ביתכם, אנו ממליצים לכם לבנות תוכנית עיצוב חוץ מקצועית באמצעות אדריכל נוף.