עיצובים

עיצוב תכשיטים

מלאכת עיצוב תכשיטים היא אומנות עתיקת יומין, הקיימת עוד משחר ההיסטוריה של האנושות. היום כמו בעבר, תכשיטים מסמלים לא רק הדר ויופי אלא יוקרה ופאר, ולכן נחשבים לסמלי סטאטוס בחברה הגבוהה. עיצוב תכשיטים הוא מקצוע יצירתי המשלב בין אומנות, אסתטיקה ויופי, ומיומנויות פרקטיות המסייעות בכל הקשור למלאכת עיצוב התכשיט.

מהו עיצוב תכשיט ?

עיצוב תכשיט הוא אומנות בה האומן יוצר, מפסל, משבץ, צורף ומעטר מגוון של תכשיטים, כגון: טבעות, שרשראות, תליונים, עגילים, צמידים, תופסנים, ועוד. במרבית המקרים, מעצבי תכשיטים הם יוצרים בעלי רקע מקצועי בתחום התכשיטנות או הצורפות, אשר למדו בצורה מקצועית את מלאכת התכשיטנות, כאשר לצד המעצבים המקצועים ישנם יותר ויותר אומנים ומעצבי תכשיטים אשר עוסקים במקצוע מתוך אהבה אמיתית לעיצוב תכשיטים וכישרון טבעי. כל אומן תכשיטים מעצב קולקציה של עדיים בהשראת הטבע, עונות השנה, צבעים, טקסטורות, מקומות ותרבויות בעולם, ציירים וזרמים שונים באומנות ויוצרים שונים. כאשר השראה זו, מבנה סדרה של תכשיטי יהלומים, כסף וזהב, אבנים ומגוון מתכות.

מהם חומרי הגלם עמם עובדים מעצבי תכשיטים ?

מעצבי תכשיטים נוטים לעבוד עם סוגים שונים של חומרים, לרבות:

  • שימוש במתכות יקרות, כגון: זהב, כסף, נחושת, פליז, גולדפילד, פלטינה, פלדיום, אלפקה ועוד.
  • שימוש באבנים יקרות, כגון: יהלומים, אזמרגד ברקת, ספיר, טופז, רובי, פנינים שחורות ופנינים לבנות וורודות.
  • שימוש באבני חן, כגון: ענבר, קוורץ, טורקיז, סיטרין, תרשיש, קוורץ, גארנט, אגט, אמתיסט, אמרלד, לפיס, אופל, זירקון, אקוומרין, בריל, אוניקס, מלכיט, קרנליאן, ג'ספר, הליודור, אוליבין, אמזוניט, קלציט, ועוד.
  • שימוש בזכוכית, כגון: חרוזי זכוכית, קריסטלים, חרוזי סברובסקי, חרוזים סיניים, חרוזי אקריל, חרוזי יציקה, חרוזי צדף, חרוזי אייס, חרוזי צ'יפס, חרוזי רוקאי, חרוזי חימר, ועוד.
  • שימוש בחומרים נוספים, כגון: בדי אורגנזה, עור, חוטים, מחרוזות, חימר, פימו, פייטים, ועוד.

כמו כל איש מלאכה, גם אמני תכשיטים משתמשים במגוון כלים למען עיצוב תכשיטים, כגון: מכונת ליטוש, שולחן צורפות כפול, פרייזר, פליירים ופצירות, משקל אלקטרוני, פליירים, מלחם, מבער, ועוד.

באילו טכניקות של עיצוב תכשיטים משתמשים מעצבי תכשיטים ?

ישנן אינספור טכניקות של עיצוב תכשיטים, לרבות: ניסור, חריטות, הלחמות, שיבוץ אבנים, חרוזים, פיצור וקדיחה, ריקוע, אריגה, סריגה, פיוז'ינג, סירוט ומדיד, חיבורים קרים, בנייה במתכת, השחלה, ועוד.

מתי כדאי לקנות תכשיטים מעוצבים ?

תכשיט מעוצב הוא ללא ספק אחת המתנות המפנקות שיש, המסמלות הרבה אהבה והוקרה ליקירינו. אומנים העוסקים במלאכת עיצוב תכשיטים, יוצרים תכשיטים ייחודיים ואיכותיים המתאימים לציון אירועים מיוחדים בחיים, כגון: עיצוב טבעות יהלומים טבעות אירוסין, טבעות נישואין, טבעות חתונה, שרשרת לבר המצווה או בת המצווה, עגילים ליום הולדת 50, ועוד.

היכן ניתן ללמוד אודות אומנות עיצוב תכשיטים ?

עיצוב תכשיטים הוא תחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות, ובארץ ישנם מוסדות רבים, לרבות: מכונים, אוניברסיטאות ומכללות המציעים לימודי עיצוב תכשיטים או קורסים לצורפות ותכשיטנות לסטודנטים בישראל. בין בתי הספר המובילים לתכשיטנות, צורפות ו עיצוב תכשיטים נמנים הבאים: מכללת שנקר, מכללת בצלאל, מכללת ויצ"ו, המכללה האקדמית ספיר, מכללת תל חי, ועוד. לסיכום, אם ברצונכם לרכוש מתנה יוקרתית וייחודית פנו אל מעצבים מקצועיים המתמחים בטכניקות שונות של עיצוב תכשיטים.