עיצובים

עיצוב יהלומים

עיצוב יהלומים הוא מקצוע עתיק יומין שמאז המאה ה – 14 הפך לתחום נחשק ומשגשג. יהלומים טבעיים בתצורתם הטבעית אינם בוהקים ומבריקים כפי שהם לאחר תהליך הליטוש והחיתוך המיוחד שהם עוברים על ידי יהלומנים מקצועיים. תעשיית עיצוב יהלומים בישראל היא אחת מן התעשיות המשגשגות בארץ הנחשבות לאחד מענפי היצוא האיכותיים והמובילים של ישראל בעולם. במאמר הבא, נבחן א המושג עיצוב יהלומים ונברר מהן צורות החיתוך והליטוש הפופולאריות במלאכת עיצוב יהלומים.

מהו יהלום ?

היהלום הוא אוצר טבע נדיר ויקר העשוי מינרל קשה אשר מורכב מפחמן. היהלום הטבעי נוצר במעמקי האדמה במעטפת כדור הארץ (בין 15 ל – 250 קילומטר מתחת לאדמה) בתנאי חום קיצוניים של בין 1000 ל – 1200 מעלות צלזיוס. המגמה של מעטפת כדור הארץ, העשירה בפחמן יוצרת את המינרל הקשה ביותר בעולם ובתהליך ממושך של מליוני שנים היהלומים עולים אט אט ארצה באמצעות התפרציות של מאגמה מתוככי האדמה, המכונה גם קימברליט. אט, אט מתבלה הקימברליט והיהלומים מוצאים את דרכם החוצה ונודדים על פני מימי הנחלים השונים. מרבית היהלומים בעולם מגיעים אלינו מאפריקה, אוסטרליה ורוסיה. כאשר משנות ה- 50 ישנם גם יהלומים סינטטיים המיוצרים על ידי האדם בתהליך מלאכותי. היהלום נחשב לאבן החן היקרה בעולם והוא מופיע בטבע בשלל צבעים: לבן, אדום, כחול, ורוד, חום, ירוק ושחור.

מדוע יש צורך במלאכת עיצוב יהלומים ?

יהלומים בתצורתם הטבעית אינם מבריקים וזוהרים כלל וכלל. בכדי להשיג את אפקט הניצנוץ הבוהק מן היהלום, יש צורך במלאכת עיצוב יהלומים מסוג ליטוש וחיתוך. מכיוון שהיהלום הוא חומר גלם קשה מנשוא, מלאכת עיצוב יהלומים נעשית תוך שימוש באבן היהלום ובאמצעי ניסור ייחודיים, המורכבים מדסקית עדינה וקטנה העשויה זרחן וארד ומשוחה בשמן זית ואבקת יהלומים, המסתובבת במהירות של חמשת אלפים סיבובים לדקה. במהלך מלאכת עיצוב היהלומים, היהלומים הגולמיים מאבדים כמחצית ממשקלם המקורי בשל עבודות החיתוך והליטוש.

על מלאכת הליטוש

אחת מן הדרכים של עיצוב יהלומים מכונה ליטוש. מלאכת ליטוש היהלום מטרתה לחשוף את פאותיו של היהלום ואגב כך לגרום לנצנוצו. לטש האבנים מלטש במומחיות את היהלומים על מנת להעניק לו עוצמת ברק ויופי גבוהה.

אילו צורות ליטוש יהלום ישנן ?

ישנן ארבע צורות ליטוש עיקריות במלאכת עיצוב יהלומים:

  • ליטוש בריליאנט – זוהי טכניקת ליטוש בה יהלום בעל פרופורציה עגולה מלוטש באמצעות חיתוך של 57 פאות.
  • ליטוש ראדיאנט – זוהי טכניקת ליטוש בה היהלום מקבל צורה של מתומן בעל שמונה צלעות.
  • ליטוש סוליטר בחיתוך עגול – זוהי טכניקת ליטוש בה היהלום מקבל צורה של קשת באמצעות קבלת מעין 4 שיניים האוחזות ביהלום.
  • ליטוש פרנסס - זוהי טכניקת ליטוש בה היהלום מקבל צורה של מרובע מרובה פאות.

על מלאכת השיבוץ

דרך נוספת של עיצוב יהלומים היא תהליך השיבוץ של יהלומים. מלאכת השיבוץ בהכרח משפיעה על מראה היהלום ונצנוצו וכמובן מונעת את שקיעתו או השתחררותו של היהלום מן התכשיט. טכניקת שיבוץ היהלומים נעשית תחת עיני המקרוסקופ, כאשר שיטת השיבוץ נקבעת בהתאם לצורת היהלום וגודלו. לסיכום, אם ברצונכם לרכוש תכשיטי יהלומים איכותיים ומקצועיים חפשו תמיד טבעות יהלומים ותכשיטים אשר עברו תהליך מקצועי של עיצוב יהלומים איכותי.