עיצובים

עיצוב זכוכית

הזכוכית נחשבת לאחד מחומרי הגלם הנפלאים לבנייה וליצירה. עיצוב זכוכית הוא תחום העושה שימוש אומנותי בחומר הגלם המפתיע הזה והופך אותו ליצירת מופת צבעונית, אוורירית ומופלאה.

במדריך הבא, נסקור את תחום עיצוב הזכוכית ונברר אילו סגנונות עיצוב קיימים בשוק.

על עיצוב בזכוכית

עיצוב זכוכית הוא מקצוע עתיק יומין, שהתחיל עם המצאת ייצור הזכוכית לפני כחמשת אלפים שנה. הסימנים הראשונים לעיצוב בזכוכית נמצאו באתרים ארכיאולוגיים שונים. מדובר בעיצובים פשוטים שנעשו בשיטת ההתכה ועיבוד גס. הטכניקה הבאה של עיצוב זכוכית, אפשרה לייצר כלי זכוכית חלולים ואטומים באמצעות שיטת הניפוח. טכניקה זו ללא ספק הפכה את תחום עיצוב הזכוכית לתחום אומנותי. מאוחר יותר במאה ה – 13 החלו לייצר זכוכית שקופה ושטוחה, אשר שימשה בין היתר לעיצוב של פסלונים, תכשיטים, כלים, גופי תאורה ועוד.

כיום, ישנן מגוון טכניקות המשמשות למלאכת עיצוב זכוכית, לרבות: טיפאני, מבער, חרוזי זכוכית, ויטראז', פיוזינג ועוד. לצד התפתחות תחום עיצוב הזכוכית התפתח מקצוע הזגגות, כאשר תפקידו של זגג הוא לסייע ביצירה ובהתקנה של לוחות זכוכית לצורכי בנייה.

סגנונות של עיצובים בזכוכית

ניתן להבחין בין שלושה סגנונות של עיצוב זכוכית, כדוגמת הבאים:

 • ויטראז' עופרת – הוא סגנון קלאסי של עיצוב זכוכית בו חלקי זכוכית צבעונית מחוברים באמצעות מסגרות של עופרת.
 • ויטראז' טיפני – הוא סגנון מודרני של עיצוב בזכוכית בו מלחימים חלקים של זכוכית באמצעות סרט נחושת.
 • זכוכית ויטראז' – סגנון של עיצוב זכוכית צבעונית באמצעות החדרת חומרים כימיים שונים המעניקים לזכוכית את צבעה.

סוגי זכוכית

כיום, ניתן למצוא רפרטואר שלם של זכוכיות המשמשות כחומר גלם למלאכת עיצוב זכוכית, לרבות הבאות:

 • זכוכית חמה – זוהי למעשה זכוכית פיוזינג חמה המוכנסת אל תוך תנור המשנה את צבע הזכוכית ואת צורתה, כך שניתן ליצור תבליטים ומודלים על גבי הזכוכית.
 • זכוכית קרה – המכונה גם זכוכית התזת חול, היא זכוכית שקופה המופקת באמצעות הליך של צריבה בלחץ של אלומיניום אוקסיד על גבי הזכוכית. התוצר הסופי הוא זכוכית חלבית שהאור חודר דרכה בעמימות, המשמשת כחומר גלם לפיסול בזכוכית ולעיצוב דלתות מזכוכית.
 • זכוכית תעשייתית – זכוכית תעשייתית היא חומר גלם המשמש בעיקר אדריכלים לצורכי בנייה ופיתוח של מבנים. כיום ניתן להבחין בשישה סוגים של זכוכית תעשייתית, כדוגמת הבאים:
 • זכוכית רפלקטיבית – זוהי זכוכית מבריקה, המשמשת לעיצוב חלונות של בניינים. הזכוכית הרפלקטיבית מגיעה במגוון רחב של צבעיים, לרבות: כחול, חום, טורקיז, אפור, ברונזה וירוק.
 • זכוכית אסייד – זוהי למעשה זכוכית המופקת בתהליך של צריבה באמצעות חומצה, והיא משמשת בעיקר לעיצוב ובנייה של מקלחונים.
 • זכוכית ביטחון (טריפלקס) – זוהי זכוכית עבה הבנויה משילוב של שתי לוחות זכוכית כאשר ביניהן ישנו חומר ויניל שקוף. מדובר בזכוכית חזקה ובטוחה, המשמשת בעיקר לבנייה פרטית ולמבנים ציבוריים לטובת עיצוב תקרות, דלתות, מחיצות, מעקות, חלונות ראווה ועוד.
 • זכוכית קרמית – זוהי זכוכית בעלת ציפוי של אמייל המגיעה במגוון רחב של צבעים ומשמשת בעיקר לחיפוי של קירות המטבח וליצירת קירות מסך. כמו כן, זהו חומר גלם המשמש למלאכת עיצוב זכוכית.
 • זכוכית צורנית – המכונה גם זכוכית אורנמנטית, היא זכוכית בעלת עיצוב עדין של דוגמאות חוזרות של פסים וצורות, המשמשת בעיקר לבנייה של דלתות, ארונות מטבח, מקלחונים ומחיצות.
 • זכוכית Privalite- זוהי זכוכית אטומה וייחודית המופקת באמצעות הליך המשלב בין חשמל וכימיקלים. מדובר בזכוכית יקרה המיועדת בעיקר ליצירת מחיצות בחללים משרדיים.

לסיכום, עיצוב זכוכית הוא תחום אומנותי, הטומן בחובו אינספור אופציות לפיסול, לעיצוב וליצירה.