עיצובים

פרגולות וסוככים

השמש הישראלית הקופחת מחייבת שימוש בפתרונות הצללה מקצועיים מסוג פרגולות או סוככים בכדי ליהנות מקרני השמש המלטפות, אך עדיין לשמור על בריאות העור. עם השנים הומצאו פתרונות הצללה שונים של פרגולות וסוככים בסגנונות עיצוב שונים המותאמים לעסקים ולבתים פרטיים כאחד. המבחר העצום של פרגולות וסוככים יכול לפעמים לבלבל ולכן מוטב לדעת את היתרונות והחסרונות של כל פתרונות ההצללה השונים על מנת לבצע החלטה נכונה לבחירת אמצעי הצללה המתאים והנכון גם מבחינה עיצובית. ובאשר למחיר, כמובן שבניית פרגולות וסוככים כרוכה בהוצאה כספית מכובדת, שאיננה מתאימה לכל כיס, אולם אין ספק שכשהיא נעשית במקצועיות היא מספקת מענה אסתטי להצללה מיידית של הגינה, תוך יצירת פינת אירוח קלאסית לחברים ואורחים פוטנציאליים.

במדריך הבא, נבחן אילו פתרונות הצללה קיימים בתחום וכיצד לבחור נכונה פרגולות או סוככים.

אילו פתרונות הצללה קיימים בשוק?

פתרונות ההצלה הקיימים כיום בשוק הישראלי אלו הם אמצעי הצללה מסוג פרגולות או סוככים, שמטרתם להעניק הצללה מיידית בשטחים חיצוניים בחצר או במרפסת הבית ובפתחים פנימיים בתוך הבית כגון חלונות ודלתות.

מהו ההבדל בין פרגולות לבין סוככים?

אנו רגילים לשמוע את צמד המילים פרגולות וסוככים באותו משפט, אך לא באמת מודעים להבדל בין פרגולות לבין סוככים. אם כן, פרגולות אלו הם מבני הצללה קבועים המעוצבים מעץ, אשר עליהם מורכבים חיפויים ממגוון חומרים, המתאימים לשימוש בחצר הבית או לסגירת מרפסות. לעומת זאת, סוככים הם אמצעי הצללה מעוצבים העשויים מבד, הניתנים להזזה לפתיחה ולסגירה בהתאם למצב השמש.

אילו סוגי פרגולות וסוככים ישנם?

ישנם מספר סוגים של פרגולות וסוככים: בנישת הפרגולות ניתן למצוא מגוון עשיר של חומרים לבניית פרגולות לרבות: ברזל, עץ ובמבוק, כאשר ישנם שלושה סוגים עיקריים של פרגולות, לרבות: פרגולות תלויות, פרגולות ניצבות, פרגולות אקולוגיות וגזיבו. בנישת הסוככים ניתן למצוא מגוון עשיר של טקסטורות וצבעים כגון: סוככי חלונות, סוככים חשמליים, סוככים קבועים, סוככי זרועות, סוככי אלומיניום, סוככי כבלים, סוככי מרקיזה, סוככים ורטיקלים, סוככי מסילות ועוד.

באילו סוגי עצים משתמשים לבניית פרגולות?

סוגי העצים הנפוצים לבניית פרגולות הם: עצי אקליפטוס, עץ אלון גושני, עץ במבוק, עץ קליר, עץ אורן פיני, עץ דוגלאס פייר, ועוד. חשוב לציין כי איכות העץ הינה משמעותית לצורך בניית הפרגולה ובייחוד חשוב שהעץ יעבור תהליך של אימפרגנציה, כלומר: תהליך של חיטוי, המקנה לו הגנה מפני מזיקים וריקבון.

מהם היתרונות של פרגולות וסוככים?

לפרגולות מספר יתרונות מובהקים והם: מדובר במבנה קבוע ותחום המשמש כמבנה למטרות אירוח, פרגולות מסייעות להורדת הטמפרטורות, מסייעות להסתגל לשינויי התאורה ומאפשרות ליצור המשכיות בין הבית לחוץ.

לסוככים מספר יתרונות מרכזיים והם: ראשית, מדובר בפתרון הצללה זול יחסית, העשוי בד ולכן תחזוקתו הינה פשוטה וקלה. כמו כן, סוככים מגיעים במגוון של עיצובים, צבעים וטקסטורות וזאת ללא תוספת תשלום. מעבר לכך ישנן אפשרויות התקנה מגוונות לסוככים היכולים להיסגר ולהיפתח על ידי ידית סיבוב ידנית, כפתור חשמלי או חישן מזג אוויר חכם. מעל לכל זאת, התקנת סוככים איננה מצריכה תמיכה מיוחדת של עמודים ולכן אין צורך ברישיונות או הכנות מיוחדות.

טיפים לבחירת פרגולות וסוככים

בכדי לבחור את פתרונות ההצללה המתאימים לביתכם, אנו ממליצים לבחון את הפרמטרים הבאים טרם קניית פרגולות או סוככים.

באשר לפרגולות:

  • בחרו תמיד עץ איכותי, שעבר תהליך של חיטוי מפני מזיקים וריקבון כדי שהפרגולה תישאר במצב טוב למשך שנים.
  • חשוב לתכנן היטב את הפרגולה טרם בנייתה בכדי לחסוך בעיות הנדסיות בעתיד וכן כדאי לתכנן את הפרגולה בהתאם לכיוון השמש.
  • מלבד קניית חיפוי הפרגולה, יש לקנות גם כיסוי מתאים נגד הגשם.
  • אם ברצונכם לבנות פרגולה תלויה ייתכן ותידרשו להמציא אישורי מהנדס או אם צריך את אישורו של הקונסטרוקטור לגבי בדיקת חוזקו של המבנה.
  • צבעי הפרגולה אף הם שיקול חשוב, שכן מצד אחד הצבעים הבהירים מתמזגים טוב יותר עם הבית, אולם הצבעים הכהים מבטיחים חסינות ארוכה יותר.

באשר לסוככים:

  • הקפידו לבחור בסוכך מבד איכותי ועמיד בפני נזקי הגשם, הלחות והחום.
  • בחרו את מנגנון ההפעלה המתאים לכם: ידני, חשמלי או אוטומטי.
  • הקפידו לתחזק את הסוכך מדי תקופה כדי לשמור על מראהו ועמידותו.

לסיכום, אם ברצונכם לפתור את בעיית השמש באזור החצר וליצור פינת אירוח מוצללת פרגולות וסוככים הם פתרונות הצללה המתאימים עבורכם.