עיצובים
הנך נמצא כאן:

עיצוב אופנה

עיצוב אופנה הוא תחום אומנותי. מדובר באחד מתחומי האומנות השימושית. כמו עיצוב פנים למשל, מדובר ביצירת אומנות אשר משמשת אותנו בחיי היומיום. ממש כמו שהחלל אשר עוצב על ידי מעצב פנים משרת אותנו למטרות שונות, כך גם יצירות האומנות של מעצבי אופנה- הבגדים שאנחנו לובשים מידי יום.

השוני בין עיצוב האופנה לתחומי העיצוב האחרים הוא בכך שה'תוקף' של יצירות האומנות הללו פג מידי כמה חודשים. האופנה מתחלפת מדי כמה חודשים, בגדים שהיו באופנה באביב כבר לא יהיו באופנה בסתיו ולהיפך. מקובל להחליף את האופנה ארבע פעמים בשנה, במקביל לעונות- קיץ, סתיו, חורף ואביב.

עיצוב אופנה והעולם הגדול

מרבית העוסקים בתחום של עיצוב אופנה, הינם מעצבים לצריכה כללית. ניתן להתייחס אליהם כמעצבים תעשייתיים- אשר מעצבים לטובת רשתות אופנה ולציבור הרחב. אלה הם מרבית הבגדים אשר גם נרכשים בסופו של דבר על ידי ההמון.

ישנם כמובן מספר מעצבי עילית, כמו ראלף לורן, קלווין קליין, ז'אן פול גוטייה ועוד. אלו הם מעצבים אשר בגדיהם נמכרים במחירים גבוהים מאוד ולרוב לא ימכרו בכל מקום, אלא בחנויות יוקרה ספציפיות או במחלקות יוקרה בחנויות גדולות.

על מעצבי עילית ועיצוב אופנה

ואם אנו כבר מדברים על עיצוב אופנה של מעצבי העילית, כאן המקום לשבור מיתוס: את מרבית הבגדים היוצאים תחת שם של מעצב עילית מסוים, יוצר צוות של מעצבים זוטרים, או מעצב משנה שעובד תחת המעצב הראשי. אין בכך בכדי להגיד שהמעצב הראשי אינו עובר על הדגמים ומאשר אותם, אך הוא בהחלט לא מעצב את כולם בעצמו.

ההיסטוריה של עיצוב אופנה

מעצב האופנה הראשון בעולם היה ויק וורת'. הוא התחיל בתור סוחר בדים ובגדים פשוט ולאט לאט החל לעצב בגדים ולמכור אותם. הצלחתו הייתה כה גדולה עד שלאחר זמן קצר הוא החל להעסיק צוות של תופרות אשר יבצעו את העבודה בשבילו. האיש היה כה כריזמטי עד ששכנע את לקוחותיו ללבוש מה שיפה בעיניו ולאו דווקא את מה שהיה מקובל באותה תקופה וכך הפך למעצב האופנה הראשון בעולם.

עיצוב אופנה והעולם הגדול

כיום הבירה העולמית של עיצוב אופנה היא כמובן מילאנו שבאיטליה. שם נערכות התערוכות המפוארות ביותר והיא הקרקע הפורייה אשר הצמיחה כמות נכבדה של מעצבי אופנה מובילים. נוסף למילאנו ישנן עוד כמה ערי אופנה משמעותיות מאוד כמו ניו יורק או פריז.

לימודי עיצוב אופנה

לימודי עיצוב אופנה הם תחום מרתק בפני עצמו, מומלץ מאוד לכל מי שרוצה להפוך למעצב אופנה מצליח. ניתן ללמוד את המקצוע בישראל או בחוץ לארץ. במילאנו לבדה ישנם יותר מ-60 בתי ספר לעיצוב אופנה. העיר תספק לכם חוויה תרבותית מרתקת בשילוב לימודים בנושא עיצוב אופנה באחד המקומות המשמעותיים ביותר בעולם עבור תעשיית האופנה. חוץ ממילאנו ניתן ללמוד גם באוסטרליה, ארצות הברית וצרפת.

ללמוד עיצוב אופנה בארץ

גם בארץ לימודי עיצוב אופנה הם תחום מכובד, אשר בתי הספר משקיעים בו משאבים רבים על מנת להבטיח תוצאות איכותיות. בין המוסדות המלמדים את התחום תוכלו למצוא את שנקר, בצלאל, מכון אבני ועוד. בכולם תלמדו את הצד המעשי של הנושא וגם את התיאורטי ובסופו של תהליך תקבלו תעודת מקצוע ותוכלו להגשים חלום- לעבוד בעולם שכולו עיצוב אופנה.