עיצובים

עיצוב גינה במרפסת

גינה במרפסת משנה את פני הבית באופן משמעותי, ואם מוכנים להשקיע בה – היא יכולה להיות הרבה יותר מסתם מרפסת, ולהפוך לפנינת חמד אמיתית שכיף לשבת בה בכל עונות השנה. היא מספקת אווירה כפרית וטבעית בלב אזור אורבני, ומעניקה לבני הבית מקום מרגוע נעים לשהייה ולאירוח. מה הם האלמנטים השונים בהם ניתן לעשות שימוש לעיצוב גינה במרפסת, ומה חשוב לקחת בחשבון?

האלמנטים השונים בעיצוב מרפסת שמש

  • שימוש באדניותעיצוב גינה במרפסת מתחיל באדניות שמכילות בתוכן את הצמחים הרצויים. תוכלו לבחור בין אדניות נתלות, אדניות מיכל ואדניות מעקה – אך יש לקחת בחשבון את גודל הגינה ואת הצמחים אותם נרצה לשתול באדניות, כמו גם את הטמפרטורה. בטון, למשל, נוטה להתחמם במהירות, ובימי הקיץ הלוהטים החום עלול להזיק למערכת השורשים, ולכן אדניות פלסטיק נחשבות לטובות יותר. שיקול נוסף הוא מיקום האדניות - אדניות המונחות על גבי מעקה המרפסת עלולות להסתיר את שדה הראייה במידה וישתלו בהן צמחים גבוהים.
  • סוגי צמחים המתאימים לעיצוב גינה במרפסת – צמחים לגינה במרפסת צריכים להיות קומפקטיים על מנת שלא לחסום את שדה הראייה. בין הצמחים המומלצים הם סיזיגיום – צמח בעל עלים צפופים שנראה כמו עץ קטן; שרכים – צמח יפה ורווי עלים ירוקים, שדורש לחות וצל וצמח דקל שפריצי – מעין דקל גמדי מקסים שמתאים לגינות במרפסת.
  • סוגי צמחי תבלין המתאימים לגינות במרפסת – מרבית סוגי צמחי התבלין מתאימים לגידול באדניות, אך חשוב לקחת בחשבון את התנאים שהם דורשים בהיבטי השקיה וחום/צל. בין הצמחים המומלצים הם בזיליקום, רוזמרין, נענע, מרווה, זעתר, אורגנו, עשב לימון, לואיזה וטימין.
  • עצי פרי במרפסת – עצי פרי במרפסת מוסיפים המון. לא רק יופי, גם ריח וטעם. בין העצים המומלצים הוא עץ הלימון, שמפיק ריח נעים ופרחים יפהפיים. התפוז הסיני מומלץ גם הוא, בשל הצבע הכתום המרהיב בשילוב העלים הירוקים. אמנם לא תוכלו לסחוט מיץ תפוזים מעץ תפוז סיני, אך ללא ספק תקבלו פרי טעים חמוץ-מתוק. עץ נוסף המומלץ לגינה במרפסת הוא עץ זית, שמעניק ישראליות וסביבה טבעית לבית. לרוב גננים יעדיפו לשתול במרפסת עץ זית צעיר, שהוא קטן יותר מעצי הזית שאנו רואים בצדי הדרכים.
  • דשא סינטטי במרפסת – דשא סינטטי הוא פתרון מושלם שמשלים את החוויה הטבעית במרפסת, וגם אינו דורש תחזוקה. יש לקחת בחשבון שהצבע הירוק "סוגר" בעוד הצבע הלבן "פותח", לכן מומלץ להתקין דשא סינטטי במרפסות בינוניות עד גדולות.
  • שילוב והתאמה של פינות ישיבה וריהוט לגינה במרפסת– אותם הרהיטים שהיינו חושבים לנכון לשים בגינה על הקרקע, נכון לשים גם בגינה במרפסת, אך גם במקרה זה יש לקחת בחשבון את גודל המרפסת על מנת שלא להפוך אותה לצפופה. לגינה במרפסת יתאימו רהיטי עץ או מתכת משולבת עם עץ, ערסלים וגופי תאורה טבעיים.

התאימו את הגינה ההשקעה שאתם מסוגלים לקחת על עצמכם

גינה, בין אם היא ממוקמת על הקרקע ובין אם היא נבנית על המרפסת, דורשת השקעה – השקיה, עקירת עשבים וגם התמודדות עם צמחים שמתים ודורשים החלפה. בבחירה של צמחים ועציצים לגינת המרפסת שלכם, בחרו בצמחים בהתאם למידת ההשקעה הרצויה. ישנם צמחים שדורשים תחזוקה מינימלית מאוד, וישנם כאלה שיספקו לכם אור ושמחה רק אם תלטפו אותם באהבה. כך או כך – אין ספק שגינה במרפסת היא השקעה משתלמת מאוד שתשדרג את איכות החיים שלכם.