עיצובים

סאונות לבית ולגינה

סאונה היא יצירה מלאכותית של תנאי טמפרטורה חמים בחדר סגור. היא מבוססת על האמונה שביכולתו של הגוף לרפא את עצמו, אם רק יעודדו אותו לכך, כשהחום מש?מש כדירבון. למטרה זו קיימים שני סוגי סאונות: סאונות רטובות ואלו החדשות יותר - סאונות יבשות. לכל שיטה יתרונות משלה, שמייד תכירו.

יתרונותיה הבריאותיים של סאונה

סאונה מעלה את חום הגוף ל-38 מעלות, ובמהירות. במצב זה המערכות בגוף מאיצות את פעילותן: מערכת הנשימה מתרחבת, זרימת הדם לכל חלקי הגוף מוגברת, ובעיקר: מתחילה הזעה מואצת. כיצד אלו מסייעים לגוף להתרפא?

חולי אסטמה ואלרגיות יכולים להיעזר בדחיפה הניתנת למערכת הנשימה שלהם. בנוסף לכך, אדיה של סאונה רטובה מאפשרים אינהלציה. האצת זרימת הדם מסייעת גם לאנשים עם דלקות פרקים וכאבי שרירים: הזרימה מקטינה את הנפיחות, מביאה את הגוף למצב של הרפיה, ובכך מקלה על הכאב. בנוסף, ההזעה מנקה את הגוף מרעלים וגם מעניקה מראה צעיר ובריא יותר לאנשים עם בעיות עור.

מהי סאונה רטובה?

זוהי סאונה שמספקת חום לח, באמצעות אדים. מדובר בשיטה העתיקה ביותר, והיא הייתה נהוגה בארצות רבות במהלך ההיסטוריה: בתקופת הפרעונים, באימפריה הרומית וגם בתקופתו של נפוליאון. האינדיאנים היו מקיימים פולחן בו ישבו באוהל סגור סביב קערת מים מורתחים, ונהנו מאדיה. בתקופה בה לא היו הרבה תרופות, כולם האמינו בשיטה זו.

המדינה הידועה ביותר בשימוש בסאונה היא פינלנד. סאונה פינית, שגם היא במקור סאונה רטובה, התפשטה לארצות כגון שבדיה ונורבגיה. עם הזמן הסאונה קיבלה מימדים של פולחן וטיפול בריאות והתפשטה גם לארצות אחרות. ההתקדמות המודרנית הביאה אלינו גם סאונה יבשה, שאומצה גם היא במקומות רבים.

הסאונה הרטובה המודרנית היא תנור לבנים מחומם בתור חדר סגור. על התנור יוצקים מים חמים בשילוב שמנים ארומטיים ואלו יוצרים אדים. הטמפרטורה המרבית בסאונה זו היא 60 מעלות, כיוון שהלחות גבוהה ועומס החום גדול יותר. בסאונה כזו הגוף מתחמם מהר יותר והלחות יכולה להגיע למאה אחוז.

מהי סאונה יבשה?

סאונה יבשה מבוססת על יצירת חום יבש, ללא אדים. הטמפרטורה בסאונה יבשה יכולה להגיע ל80-110 מעלות. למרות שהטמפרטורה גבוהה יותר מזו של סאונה רטובה, עומס החום פחות מורגש. בסאונה כזו החום יותר חיצוני ופחות חודר לגוף. לכן, תהליך התחממות הגוף הדרגתי יותר וההשפעה היא יותר על השכבה החיצונית של העור.

קיימת דרך נוספת ליצור סאונה יבשה, על ידי קרינה אינפרא אדומה. קרינה כזו מייצרת חום מפוזר והדרגתי יותר, כשטמפרטורת החדר היא בין 35 ל-45 מעלות. זוהי השיטה המתקדמת ביותר ויש כאלה הטוענים שזו השיטה הכי טובה, כיוון שהגוף מגיב אליה בקצב המתאים לו.

איפה אפשר למצוא סאונה יבשה או סאונה רטובה ?

כיום ניתן למצוא סאונה יבשה וכן סאונה רטובה בעיקר במכוני ספא, בחדרי כושר ובבריכות (לצד ג'קוזי ומקלחת). בפינלנד, חדרי הסאונה ממוקמים גם בבתי נופש. מבנה חדר הסאונה המסורתי עשוי מעץ, אך כיום ניתן למצוא חדרי סאונות מחומרים אחרים.

הכניסה לחדרי הסאונות הוא בעירום מלא ברוב המקרים. לא בטוחים שתסתדרו עם זה? אנחנו שמחים לבשר לכם שניתן להשיג גם חדרי סאונות פרטיים, המותקנים בבית לחסוך מכם אי נעימויות. סאונה יבשה או סאונה רטובה, בבית או במקום ציבורי – בכל מקרה תיהנו מטיפול מעולה לגוף שלכם, שמסייע לו הרבה יותר ממה שאתם יכולים לדעת.