עיצובים

עיצוב צמידים

עיצוב צמידים הוא תחום אומנות השייך לעולם התכשיטנות. הכנת צמידים היא פרקטיקה אומנותית הדורשת שליטה בטכניקה עדינה, יצירתיות, חוש לאסתטיקה ויופי ומקוריות. אומנים רבים בארץ ובעולם העוסקים בתחום של עיצוב תכשיטים מתמחים גם בתחום של עיצוב צמידים ומשתמשים במגוון טכניקות וחומרי גלם להכנתם. במאמר הבא, נסקור אילו טכניקות של עיצוב צמידים קיימות, באילו חומרי גלם משתמשים להכנת צמידים ונעניק טיפים של עיצוב צמידי יהלומים, צמידי כסף וזהב ועוד צמידים מנצחים.

אילו טכניקות של עיצוב צמידים קיימות כיום ?

אומנות עיצוב הצמידים ניזונה ממגוון רחב של טכניקות ליצירת צמידים איכותיים, באמצעות: שזירה של חרוזים, באמצעות סריגה של חוטים, רקמה, הלחמה עדינה, שיבוץ או הדבקת אבנים ותפירה.

באילו חומרי גלם משתמשים למען עיצוב צמידים ?

מלאכת עיצוב צמידים מתבססת על שימוש בחומרי הגלם הבאים: מתכות יקרות, כגון: זהב, זהב לבן, זהב אדום, כסף, ציפוי זהב או כסף, נחושת, פלטינה וגולדפילד. אבני חן יקרות: יהלומים, פנינים, קריסטלים, סברובסקי, זרקונים, ועוד. חרוזים, חוטים, פלסטיק, ועוד.

באילו כלים משתמשים מעצבי תכשיטים עבור עיצוב צמידים ?

בכדי ליצור צמידים איכותיים, אסתטיים ומקצועיים, על מעצב הצמידים להשתמש באביזרים וכלים מיוחדים למען הכנת צמידים, כגון: פליירים, דבקים שונים, מלחמים, מחטים, מסרגות ועוד.

אילו סוגי עיצובי צמידים ישנם ?

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של עיצובי צמידים, לרבות: צמידים מחרוזים, צמידי זהב, צמידי כסף, צמיד חוטים, צמיד יהלומים, צמיד פנינים, צמיד קריסטלים, צמידי סברובסקי ועוד. באופן כללי, ניתן למצוא כיום צמיד לאישה וצמיד לגבר, כאשר הצמיד הפופולארי לאישה הוא צמיד טניס המשובץ כולו בשורה של יהלומים או זרקונים דקיקים ואילו הצמיד הפופולארי לגבר הוא צמיד הגורמט המתכתי המורכב מלולאות של שרשרת מתכתית.

טיפים למעצבי צמידים מתחילים

מעצבי צמידים מתחילים הסכיתו והקשיבו הנה מספר טיפים שיעשו לכם פלאים במלאכת עיצוב צמידים.

  • מומלץ לתכנן את מראה התכשיט ואף לשרטטו, להחליט על השראה מסוימת של צבעים או צורות מיוחדות מן הטבע וליישמן במלאכת העיצוב עצמה.
  • לפני שאתם מתחילים לעבוד מומלץ לסדר את כל חומרי הגלם ומכשירי העבודה בסמוך אליכם.
  • בכדי למנוע את התפזרות החרוזים והחלקיקים הקטנים, מומלץ לעבוד על גבי משטח עבודה המכוסה בבד מחוספס.
  • מומלץ מאוד למדוד את היקף היד הרגל של הלקוח המיועד או לעצב צמיד שהיקפו עשוי להתאים למידותיהם של אנשים רבים. באופן כללי, ניתן להשיג היקף של one size על ידי שימוש בחוט גומי.
  • לפני קניית חוט השרשרת יש לוודא כי החרוזים שבחרנו ניתנים להשחלה ובקלות.
  • אם ברצונכם לבצע תיקונים כלשהם בצמיד, עליכם לשחרר את חרוזי המעיכה וזאת על ידי מעיכתם בכיוון ההופכי לכיוון המעיכה הראשוני.
  • וודאו כי הלולאות המחזיקות את סוגרי הצמיד הינן מאובטחות ואינן עשויות להיפרם.
  • בכדי למנוע את בריחת החרוזים מהחוט, מומלץ מאוד להשתמש ב"סטופרים" המכונים גם חרוזי מעיכה, אשר ימנעו מן החרוזים ליפול.

לסיכום, אם ברצונכם לעסוק בתחום אומנותי, יצירתי ומספק עיצוב צמידים הוא התחום המושלם עבורכם.