עיצובים

עיצוב מטבחים

עם עליית חשיבותו של חלל המטבח בעיצוב הבית, הפך התחום של עיצוב מטבחים לאחד התחומים החזקים של עיצוב פנים. המטבח הפונקציונאלי והנדוש של פעם הפך לתכשיט האולטימטיבי של כל בית מעוצב בארץ ובעולם, עובדה אשר הולידה גל חדש של עיצוב מטבחים בשלל סגנונות, צבעים, טקסטורות וחומרים.

במדריך הבא, נסקור את המגמות השולטות בשוק וגם נברר מהם כללי הזהב של עיצוב מטבחים.

נתחיל בקצת רקע על חלל המטבח...

המטבח הוא לב ליבו של כל בית ישראלי מצוי. בשנים האחרונות, הפך המטבח לאחד החללים המרכזיים, החשובים והמשפיעים ביותר מבחינה עיצובית על חלל הבית הכללי. מגמה זו, הובילה להתפתחות של מטבחים מעוצבים בשלל צבעים, סגנונות, טקסטורות וחומרים. כל מטבח סטנדרטי מחולק לשלושה אזורים עיקריים: אזור האחסנה בו ממוקמים המקרר והמזווה, אזור העבודה המאסיבי בו ממוקמים הכיור והכיריים ואזור משטח העבודה המיועד למלאכת הבישול השגרתית.

אילו סגנונות עיצוב קיימים כיום בשוק?

עלעול חטוף בין דפי המגזינים וקטלוג המטבחים מוכיח בבירור כי ישנם מספר סגנונות דומיננטיים של עיצוב מטבחים בארץ והם: מטבח בעיצוב כפרי, מטבח בעיצוב יפני מינימליסטי, מטבח בעיצוב תעשייתי, מטבח בעיצוב היי טקי ומטבח בעיצוב רומנטי.

מהי המגמה השולטת בתחום עיצוב מטבחים בעולם?

הצעקה האחרונה בתחום היא מטבחים בסגנון יפני. מדובר במטבח מינימליסטי המאופיין בקווים נקיים וישרים. הקונספט השולט במטבחים הללו הוא פרקטיות, נגישות, נוחות, סדר וארגון. החומרים האופיינים של עיצוב המטבח בסגנון יפני הם: פורמייקה, עץ ופורניר, אלומיניום, זכוכית ושיש. בעוד הצבעים השולטים במטבחים הללו הם: לבן, מט, אדום, שחור, ירוק, כחול, צהוב עם טקסטורות שונות של אפליקציות תחרה.

כללי הזהב לעיצוב מטבחים מנצח

עיצוב מקצועי נעשה לרוב על ידי אדריכלים או מעצבי פנים, הבקיאים בכל מגמות העיצוב, החומרים והטקסטורות השולטות כיום בשוק ויודעים כיצד לתרגם את צרכי הלקוח לידי עיצוב מטבח מושלם.

 • עיצוב נכון מתחיל בתכנון. לכן הגדילו לעשות וליצור מעין שרטוט או תרשים ובו תציינו היכן ברצונכם למקם את מכשירי החשמל והיכן תרצו לאחסן כל פרט ופרט במטבח. כך למשל חישבו היכן תרצו לאחסן את הסירים והמחבתות, היכן תרצו לאחסן את בקבוקי היין והשמן, הירקות, ספרי הבישול ועוד. תכנון נכון ומפורט יוביל את איש המקצוע למציאת פתרון עיצובי למטבח העונה על כל צרכיכם הקולינאריים וצרכיכם העיצוביים.
 • תאורה היא קריטריון חשוב בתחום. ככל שהמטבח יהיה מואר יותר כך האווירה בו תהיה נעימה, מזמינה וחמימה יותר. בחרו תמיד במספר נקודות של תאורות ספוט שיאירו על אזורים המטבח השונים, כגון: אזור הכיריים, אזור העבודה ובמקביל בחרו בגוף תאורה אחד מרכזית אשר יפיץ את האור המרכזי בחלל המטבח.
 • הקפידו על מרחק בין הכיריים לכיור בטווח של בין שמונים ועד 120 סנטימטרים.
 • לאוהבי המטבח הפתוח והממודר מאזור הסלון, הוספת דלפק ישיבה או בר ישיבה בסיום קו המטבח, תגדיר שני חללים שונים ונפרדים.
 • עיצוב נכון חייב להיות פרקטי ונגיש, לפיכך מומלץ מאוד למקם בחלקו התחתון של המטבח מדפים או מגירות נשלפות הנעשות באמצעות פרזול מתוחכם, מאשר ארונות מטבח סטנדרטיים.
 • את הכיור תמיד מומלץ למקם בסמוך לחלון המטבח וכן מומלץ להתקין גם משטח טפטוף מתחת לכיור.
 • במידה ושטח המטבח שלכם הינו קטן, אנו ממליצים לוותר על שולחן אוכל בחלל המטבח ולהשתמש אך ורק בשולחן המיועד לפינת האוכל.
 • אם חלל המטבח בביתכם הינו מרווח, תוכלו להציב אי באמצע המטבח אשר ישמש כמשטח עבודה נוח ומרווח.
 • המגמה השולטת בתחום היא להשתמש בחומרים כגון: פורמייקה או קוריאן במקום השיש הסטנדרטי, בעיקר משום שמדובר בחומר המשדר חמימות, קל לניקוי, עמיד ונוח לשימוש.

לפני קניית מטבח, הקפידו לבדוק את הדברים הבאים:

לפני שאתם מחליטים על עיצוב מטבחים, חשוב לעצור לרגע, לעשות חושבים ולבדוק את הפרמטרים הבאים:

 • עשו לכם מנהג והכינו רשימה מסודרת של כל הדרישות העיצוביות והפונקציונאליות אותם אתם מצפים לממש עם קניית המטבח החדש. התייחסות לדרישות הללו תקלנה עליכם בעת בחירת עיצוב המטבח המתאים והנכון לצרכים האישיים שלכם. למשל: אם מדובר בזוג הנוהג לאפות בתדירות גבוהה ובכמויות, צריך לשקול מקום לתנור מקצועי ומרווח עם פתחי אוורור מתאימים.
 • עשו לכם מנהג שני והקפידו למדוד במדויק את חלל המטבח המיועד כולל: אורך הקירות, החלונות ודלתות המטבח. כמו כן, ציינו היכן ממוקמת נקודת הביוב ואספקת המים.
 • עשו לכם מנהג שלישי וחישבו על מיקומו הרצוי של תנור האפייה, האם תחפצו למקמו גבוה עם המיקרוגל או שמא תרצו למקמו מתחת לכיריים.
 • עשו לכם מנהג רביעי והחליטו האם ברצונכם להתקין מגרות קבועות עבור הירקות או שמא ברצונכם להתקין מתקן רשתות נייד לירקות.

לסיכום, עיצוב מטבחים הנעשה על ידי איש מקצוע יסייע לכם בתכנון מטבח חלומותיכם.