מידע בנושא עיצוב פנים:
המומלצים לעיצוב אופנה:
המדרשה לאופנה - לימודי עיצוב אופנה ואיפור מקצועי
שתפו אותנו ברשת!

Designs.co.il
כל הזכויות שמורות ©

עיצוב תאורה

עיצוב תאורה הוא תחום בעיצוב פנים, התופס תאוצה רבה בשנים האחרונות, עובדה הניכרת היטב בחדירה המאסיבית של מעצבי העל אל הנישה החלוצית של עיצוב תאורה דקורטיבי.

האור הוא אלמנט חשוב בקביעת האווירה בחלל. תכנון נכון של גופי התאורה בביתכם, תוך שימת דגש על האווירה שיש ברצונכם ליצור בכל חלל וחלל, הינו קריטי ליצירת האווירה המתאימה בבית.

חשיבותה של תאורה

בשונה מתפיסת העבר, שדגלה בשימוש פונקציונאלי בלבד בגופי התאורה, הרי שכיום השתנתה התפיסה הישנה וכיום התאורה משחקת תפקיד חשוב ומכריע בעיצוב הבית והחלל. עיצוב תאורה נכון, עשוי להקנות לחלל מראה עשיר ולהשרות את האווירה הרצויה בבית, בין שהיא אינטימית ורכה, בין שהיא אנרגטית וחזקה, בין שהיא דרמטית וחושנית ובין שהיא חמימה ומשפחתית. בכדי ליצור את הטאץ' הנכון, כל שעליכם לעשות הוא ללמוד את כללי הזהב בתחום של עיצוב תאורה וכך תיווכחו בעצמכם בחשיבותה של תאורה.

אילו סוגי עיצוב תאורה ישנם?

ישנם שלושה סוגים אופייניים של עיצוב תאורה:

 • תאורת פנים – תאורה, המיועדת למטרות של עיצוב התאורה בחלל הבית.
 • תאורת חוץ – תאורה, המיועדת לשיפור המראה הכללי של גינת הבית.
 • תאורה תעשייתית – זוהי תאורה המיועדת למטרות של עיצוב גופי התאורה במבני תעשייה, מבנים ומוסדות ציבוריים, חברות ובתי עסק המעוניינים לרשת את חללי העסק בתאורת עבודה מתאימה.

אילו קולקציות של גופי תאורה מעוצבים ישנם כיום בשוק?

תאורה היא חלק בלתי נפרד מעולם העיצוב, לכן כיום ניתן לראות היצע עשיר ומגוון של גופי תאורה מעוצבים המעניקים נופך ייחודי לחלל הבית. עיצוב של תאורה ביתית, לרוב נעשית באמצעות גופי התאורה הבאים: ספוטים ופסי צבירה, שקועי תקרה הלוגניים, גופי תאורה תלויים, שקועי תקרה פלורוסנטיים, שקועי רצפה, שקועי קיר, מנורות קיר, תאורה דקורטיבית, תאורת גן, מנורות שולחן, שנדלירים ועוד.

מיהן החברות המובילות בעיצוב גופי תאורה?

החברות המובילות בשוק בתחום של עיצוב תאורה וייצור גופי תאורה מעוצבים הם החברות הבאות: civic, linea, next, dab, luz difiusion, tal, luzifer light, studio Italia design, mle, demajo, light years, leucos ועוד.

טיפים בתחום של עיצוב תאורה

משחקים של אור וצל בתאורת הפנים הביתית עשויה לחולל פלאים בחלל הביתי. לכן, חלק מהותי מכללי המשחק בתחום של עיצוב פנים הוא עיצוב תאורה. על מנת לתכנן נכונה את גופי התאורה בחלל הבית, קיבצנו למענכם מגוון טיפים שימושיים:

 1. פיזור האור – פינות רבות בבית זקוקות לתאורה אחידה וחזקה במיוחד, אך יחד עם זאת נעימה ולא מסנוורת. בכדי לפזר את האור ולהופכו לנעים יותר, ניתן לשלב את המנורה הפלורוסנטית המוכרת מאחורי זכוכית בצבע מט או חלבית וליצוא אור נעים וחזק גם יחד.
 2. הגבהת החדר – אם ברצונכם ליצור אשליה של גובה בחלל החדר כל שעליכם לעשות הוא להאיר את התקרה על ידי גופי תאורה המכוונים כלפי מעלה. בדרך כלל ניתן להציב מנורות שאלו בתוך גומחות בקיר או באמצעות מנורות שקועות.
 3. בכדי ליצור חדר שטוף אור יש לתכנן וליצור מספר מקורות של אור באזור התקרה, הרצפה, הקיר והשולחן.
 4. משחק באור וצל – כלל חשוב בתחום הוא שימוש באור וצל על מנת להאיר ולהחשיך פגמים בחלל, כגון: קירות לא חלקים, חוטי חשמל, ארונות חשמל או כניסה לחדר כביסה.
 5. במידה ובחרתם להשתמש בגופי תאורה מסוג ספוטים, מומלץ ליצור הצלבה בין גופי תאורת הספוט בכדי ליצור צלליות עדינות יותר.
 6. טקסטורות –אם ברצונכם להבליט חיפויים שונים בקיר, טפטים או טקסטורות מיוחדות על גבי הקיר, מומלץ להציב גוף תאורה בצמוד לקיר במרחק של כעשרה סנטימטרים אשר יבליט את הטקסטורה הייחודית של הקיר.
 7. אם ברצונכם ליצור אפקט של תאורת כוכבים תוכלו ליצור זאת באמצעות גופי תאורה המכילים סיבים אופטיים.
 8. צבעוניות – צבע הוא כלל גדול בתחום ויש לו חלק גדול ביצירת האווירה הנכונה בחלל הדירה. כך למשל: אור כחול מעודד חשיבה, אור אדום הוא ארוטי וחושני ולעיתים גם מסמל אזהרה, אור צהוב משדר חיוניות ואור ירוק משדר אווירה של צמחיה. משחקי צבע בפרוזדור מאורך וצר יכולים לייצר עניין ויופי בחלל.

כללי הזהב בתחום של עיצב תאורה נכונה בחלל הבית

 1. תאורת הסלון – הרבו להשתמש במספר גופי תאורה לבית בכדי לייצר מספר מוקדי עניים בחלל הסלון באמצעות שימוש בגופי תאורה מעוצבים, כגון: אהילים, מנורות עומדות, ספוטים ושנדליר.
 2. תאורת המטבח – במטבח יש ליצור תאורה אפקטיבית. לכן מאוד מומלץ להשתמש בתאורה חזקה אך בעלת מרקם נעים מסוג הלוגן. לעומת זאת בפינת האוכל מומלץ לתלות גוף תאורה מרכזי, נמוך ומרשים.
 3. תאורת האמבטיה – עיצוב התאורה לחדר האמבטיה מחייב שימוש בשני גופי תאורה הממלאים צרכים שונים בחלל, כאשר האחד מטרתו פונקציונאלית, כלומר להאיר את אזור המראה והכיור ואילו השני מטרתו לייצר אוירה אינטימית ורגועה באזור האמבטיה. מומלץ להימנע משימוש באור פלורסנטי ולא מחמיא לטובת אור רך ונעים יותר, כגון הלוגן.
 4. תאורת חדר השינה – לחדר השינה מומלץ לנקוט בשיטת עיצוב מגוונת של גוף תאורה מרכזי חזק ומפוזר, תאורת צד לשולחן הכתיבה ולצד המיטה.

 5. תאורת חדר הילדים – עיצוב התאורה בחדר הילדים דורש שימת לב להיבט הבטיחותי. גם כאן נעזר בשני גופי תאורה מעוצבים עם מוטיבים נאיביים מלאי צבע, בצורה של כוכבים, בעלי חיים, כלי תחבורה ועוד.
 6. תאורת הגינה – מטרתה של תאורת הגינה הינה להחיות את הסביבה הירוקה מחוץ לבית ולהעניק אווירה קסומה של טבע בבית. תוכלו לעשות זאת באמצעות עיצוב התאורה בצבעים שונים המחזקים את צבעי הצמחייה, תאורת לפידים, ספוטים להארת חלל הבריכה ועוד.

לסיכום, עיצוב תאורה הינו תחום מרכזי בעיצוב פנים שיש ביכולתו לחולל פלאים בחלל הבית.

שתף תוכן זה עם חבריך!
יצירת קשר | כל הזכויות שמורות © 2007-2019 Designs.co.il